nexCMO

2019’un en çok konuşulan dijital kampanyaları

Markaların milli duygulara yoğunlaştığı, kreatiflerin Türk halkını duygu yüklü kampanyalarla etkilemeye çalıştığı bir yıl oldu 2019. BoomSocial’ın Marketing Türkiye için hazırladığı “2019’un En Çok Konuşulan Dijital Kampanyaları” listesinde de başı özel günler için hazırlanan duygu dolu dijital reklam filmleri çekiyor.

Marketing Türkiye için sosyal medya analiz ve öl­çümleme platformu BoomSocial’ın 2019 yılında sosyal medyada yayınlanan 18 milyondan fazla içeriği inceleyerek hazırladığı “2019’un En Çok Konuşulan Dijital Kampanyaları” araştırması, markaların sosyal medyada yankı bulan kampanyalarını gözler önüne seriyor. BoomSocial verilerine göre 2019 yılında en çok beğeni toplayan dijital çalışmalar özel günlere ve gündemdeki gelişmelere odaklanan kampanyalar oldu. Özellikle de 10 Kasım, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi günler için hazırlanan reklam filmlerinde, duygulara hitap eden ve sosyal konulara odaklanan dijital çalışmalar sosyal medya kullanıcılarından yoğun ilgi gördü.

2019’un En Çok Konuşulan Dijital Kampanyaları

Sabancı Holding tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma günü için hazırlanan reklam filmi 2019 yılında sosyal medyanın en çok beğenilen çalışması oldu. Reklam filminde Mustafa Kemal Atatürk ve Anıtkabir’i ziyaret eden gençlerin görüntüleri yer alırken sanatçı Birsen Tezer tarafından seslendirilen “Balıkesir” şarkısı izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Türk Hava Yolları’nın 85. yılına özel hazırladığı, ünlü İngiliz yönetmen Ridley Scott imzalı kısa film The Journey 2019 yılında en çok izlenen projeler arasında yer aldı. Filmin, 30 saniyelik kesiti Super Bowl’da yayınlanırken eş zamanlı olarak THY’nin sosyal medya kanallarından da paylaşılarak kısa zamanda yüksek etkileşim yakaladı. Gizemli bir kadının takibini konu alan kısa filmde THY uçağı içinde çekilmiş sahnelerin yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı’ndan ve İstanbul’un ikonik mekanlarından da görüntüler yer alıyor.

Samsung Türkiye’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na özel hazırladığı ve “#TanısanSeverdin” hashtag ile paylaştığı reklam filmi yılın en çok beğenilen içerikleri arasında yer aldı.

Turkcell’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için hazırladığı, Kurtuluş Savaşı görüntülerinden oluşan ve Ali Poyrazoğlu tarafından seslendirilen filmi sosyal medya kullanıcılarından yoğun ilgi gördü. Film, 29 Ekim’in tatil değil bayram olduğu vurgusunu taşıyor.

Petrol Ofisi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için hazırladığı film 2019’da en çok etkileşim alan içeriklerden oldu. Filmde erkek kılığına girerek Kurtuluş Savaşı’na katılan Halime Çavuş’un hikayesi anlatılıyor.

Kale Grubu’nun 18 Mart Çanakkale Zaferi için #GeçilmezOl etiketiyle paylaştığı reklam filmi yoğun ilgi gördü. Filmde, Çanakkale Türküsü’nün piyano, viyolonsel ve keman gibi enstrümanlarla icra edilen farklı bir yorumuna yer veriliyor.

Netflix, en popüler yapımlarından Black Mirror’ın yeni sezonunun bayram dönemine denk gelmesi üzerine hazırladığı yeni sezon duyurusuyla ciddi bir etkileşim yarattı. Filmde bayram ziyaretleri Black Mirror’ın distopik kurgusuna uygun olarak ele alındı.

Allianz Türkiye, bir baba ve oğulun değişen rollerini yansıttığı ve sanatçı Cem Adrian’ın “Sen Benim Şarkılarımsın” eserini seslendirdiği duygu dolu reklam filmi 2019’un en çok beğenilen içeriklerinden oldu.

Cem Yılmaz’ın yeni Ford Focus’u deneyimlediği üç filmden oluşan reklam serisi 2019’un öne çıkan kampanyaları arasında yer aldı.

Opet’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırladığı, güçlü kadın hikayeleri içeren ve her alandan kadın gücünün vurgulandığı reklam filmi 2019’un en çok konuşulanları arasında yer aldı.

Marketing Türkiye

Marketing Türkiye