nexCMO

Perakendenin ateşle imtihanı

Kur karşısında değer kaybeden Türk Lirası ve buna bağlı olarak yükselen enflasyon en çok da perakende sektörünü etkiliyor. Özellikle de gıda ürünlerine yansıyan enflasyon, Ayşe Teyze’den beyaz yakalısına kadar her kesimden tüketicinin cebini yakıyor. Zira Akademetre Fiyat Araştırma Paneli verilerine göre Ağustos 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında gıda sektöründe kategori bazında, taze meyve ve sebze yüzde 25 ile fiyatların en çok arttığı kategori oldu. Hükümetin yüksek enflasyo-nun sorumlusu olarak stokçularla birlikte perakendecileri de uyarması ve bunun karşılığında tanzim satış noktaları açması tüketicilerle perakendecileri karşı karşıya getirdi. Öyle ki bazı markalar fiyatı katlanan patlıcan, biber gibi ürünlerin satışını ya yapmama kararı aldı ya da mecburen pahalı kalmamak için fiyatları “zararına” indirdi.


Tüm bu gelişmeler perakendecileri zorlarlarken bir yandan da cebini düşünen tüketicileri indirim marketlere yönlendirdi. Bunun sonucunda 2018’de market markalı ürünlerde yüzde 30’lara varan artışlar oldu. Elbette bu durum indirim marketlerin elini güçlendirdi.

 

NEXCMO’ya neden abone olmalıyım?

Bilginin alabildiğine demokratikleştiği bir dönemden geçiyoruz.
Tabiri caiz ise her taraftan bilgi akıyor. Ancak bu bilgi deryasını yorumlayıp anlamlı sonuçlara ulaşmak, nitelikli veriye dönüştürmek hiç de kolay değil. Özellikle de değişimin ve dönüşümün temel prensip olduğu pazarlama sektöründe...
Bu tespitten yola çıkarak okurlarımıza; tüketici içgörüsünden makro trendlere, sektörel gelişmelerden itibar ölçümlerine kadar çeşitli konularda araştırmalar, analizler, makaleler sunmak için çalışmalarımızı hızlandırdık.

Deloitte Türkiye ve Marketing Türkiye olarak bu zorlu görev için iki tarafın uzmanlığını koyduğu bir platform olarak NEXCMO’yu hayata geçirdik. Her haftanın ortasında çıkan haber bülteniyle, sadece okumanızın yetmeyeceği, paylaşmaya doyamayacağınız haftanın yazısıyla, üyelerimiz için düzenlediğimiz etkinliklerimizle NEXCMO’da buluşacağız.

Üst düzey yöneticileri yarına hazırlayan NEXCMO’ya abone olun, araştırmalar ışığında yeni dünyayı birlikte keşfedelim!

Abonelik Paketleri

Bireysel :

  • 6 Aylık: 300 TL+KDV
  • 1 Yıllık: 500 TL+KDV

Kurumsal : 

  • 1 Yıllık 10 kişiye kadar birim fiyat: 475 TL+KDV
  • 30-49 arası kişiye kadar birim fiyat: 450 TL+KDV
  • 50–74 arası kişiye kadar birim fiyat: 425 TL+KDV
  • 75-99 kişiye kadar birim fiyat: 400 TL+KDV
  • 100 kişi ve üzeri: 375 TL+KDV

* Abonelikler 12 aylıktır.

Marketing Türkiye

Marketing Türkiye