nexCMO

Küçük bütçelerle büyük işler

Pazarlama sektörünü etkisi altına alan ekonomik belirsizlik markaları bütçelerini kısmaya itti. Araştırmalar da bu gerçeği doğruluyor. Marketing Türkiye için Sia Insight’ın gerçekleştirdiği “İş Dünyası Gündem Değerlendirme Araştırması”na göre üst düzey pazarlama yöneticilerinin yüzde 44’ü pazarlama yatırımlarının 2019’da azalacağını belirtiyor.

Şimdi sektör “Dar bütçeyle etkili bir pazarlama planı yapmak mümkün mü?” sorusunun yanıtını arıyor… Ekonomik belirsizlik zaman­larında markaların aklına ilk gelen çözüm hiç şüphe­siz pazarlama bütçesinde kesintiye gitmek oluyor. Ancak şu bir gerçek ki geride bıraktığımız onca kriz bu yaklaşımın pek de işe yarama­dığını hatta markalara ciddi zarar verdiğini koydu ortaya. Hayata geçirdikleri etkili pazarlama stratejilerinden sonra markaların sessizliğe bürünmesi, zor zamanlarında tü­keticiyi yalnız bırakması markaların ticari başarısı kadar itibarına da darbe vuruyor.

Ancak elbette bütçe kesintileri her şeyin sonu demek değil. Dar bütçeler akılcı stratejilerle birleştiğinde markalara yeni kapı­lar, yeni fırsat alanları da açabiliyor. Mü­tevazı bütçesine karşın zekice kurgulanan iletişim ve pazarlama stratejileriyle mil­yonlara ulaşan, sosyal mecralarda adından söz ettiren markalar bu tezi doğrular nite­likte. “Peki, bu nasıl mümkün olacak? Dar bütçelerle etkili bir pazarlama stratejisi yaratmanın sırrı ne?” Pazarlama profesyo­nellerinin bu aralar sıkça sorduğu bu popü­ler soruya sektörün önde gelen isimleriyle yanıt aradık…

Yazının devamını okumak için giriş yapmanız gerekmektedir.

 

Üyelik hakkında detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayın
Marketing Türkiye

Marketing Türkiye